Výber vhodného pozemku na stavbu domu

Určite ste aspoň raz snívali o bývaní vo vlastnom rodinnom dome. Možno ste mali pritom aj otvorené oči. A ak sa Vám sen stal túžbou, je už len otázka času, kedy sa vaše túžby stanú aj realitou.
Na to, aby ste si splnili sen o KVALITNOM bývaní, je potrebné držať sa niekoľkých základných bodov.

– Výber vhodného pozemku
– Dobrý projekt
– Finančný plán
– Správny harmonogram
– Kvalitné materiály
– Odborná realizácia 

Vybrať si skvelý pozemok pre Váš vysnívaný domov je nepochybne základom kvalitného bývania. Keďže ide o mimoriadne zložitý proces a tiež o finančne náročnú a dlhodobú investíciu, je potrené jej venovať dostatočnú pozornosť.
💡HOME&GARDEN CENTRUM TIP– Nechajte si dobre poradiť!
Pri výbere je vhodné konzultovať ponuky aj s odborníkmi, a to z dôvodu ich praxe a odbornosti. Neraz sa stane, že upozornia klientov na detaily, ktoré im z dlhodobého hľadiska, neprídu ani na um. Zároveň šetria váš čas vyhľadávaním ponúk a riešením právnych formalít. Ak potrebujete radu a pomoc od odborníkov s dobrou intuíciou pri výbere, obráťte sa pokojne na nás a my Vám s radosťou pomôžeme.

Pri výbere pozemku platí niekoľkých základných pravidiel.
lokalita – je v podstate najdôležitejšia. Tú si na rozdiel od neskorších úprav nehnuteľnosti zmeniť nemôžete.
Položte si preto hneď na začiatku základné otázky:
Preferujem mesto, vidiek alebo okrajovú štvrť? A aký je môj finančný strop na kúpu pozemku?
Akú mám finančnú rezervu? Aké mám riešenie, ak preferovaný pozemok môj finančný strop prevýšil?
Kvalitu, ale aj cenu pozemku samozrejme ovplyvňuje v prvom rade lokalita. Pozemky v mestách sú prevažne drahšie ako na vidieku.  Nie všetko však musí ísť na úkor ceny. Ak nepreferujete napr. vidiek, ale stačí Vám okraj mesta kvôli dostupnosti, možno sa viete uskromniť na menšom, čiže lacnejšom dome. A opačne, ak máte radi pokoj vidieka, váš finančný plán vám dopraje luxus priestranného bývania, keďže ste ušetrili na pozemku.
Pri výbere lokality je veľmi tiež dôležité, či sa pozemok nachádza už v existujúcej zástavbe alebo v novovznikajúcej štvrti.
Ak vzniká nová štvrť, rátajte s dlhodobou výstavbou. To znamená, že ak preferujete pokojné a nie prašné prostredie, určite to nemôže byť vaša prvá voľba.

veľkosť, tvar a orientácia pozemku
Podstatným ukazovateľom je veľkosť pozemku, aby vám rozmerovo vyhovoval. Určitú predstavu o dome budete mať. Mal by byť váš dom poschodový či bungalov? Preferujete trávenie času v exteriéri alebo interiéri? Máte radi slniečko, alebo sa radšej pred ním ukrývate?
Podľa typu domu viete určiť vhodný tvar.
Podľa situovania pozemku jeho orientáciu.
Veľkosť pozemku je, samozrejme, na úkor súkromia a ceny.
Na klasický 4- izbový bungalov si klienti najčastejšie vyhľadávajú pozemok o veľkosti 6 árov.
Čo sa týka orientácie pozemku, najvhodnejšie je umiestniť miestnosti ako sú garáž či technická miestnosť a prístupovú cestu zo severnej strany, pretože nevyžadujú toľko slnka. Miestnosti, ktoré si vyžadujú dostatok slnka je preto vhodné umiestniť z južnej strany domu. Dnes má však človek na výber z nespočetného množstva projektov, z ktorého mu projektanti či architekti dokážu vytvoriť nielen využiteľný ale i zážitkový priestor. 

inžinierske siete

Kvalitný pozemok by mal mať už skolaudované inžinierske siete a komunikáciu. Je to najjednoduchšia cesta, ako začať stavať čím skôr. Preto je ideálne, hľadať pozemok, ktorý tieto siete už má.
Určite sa pri výbere lokality do budúcnosti dostatočne informujte, napríklad nahliadnutím do územného plánu mesta.
Veľa o pozemku vám môžu povedať aj obyvatelia, ktorý v danej lokalite bývajú.

Voľba správnej lokality je kľúčovým faktorom!

💡 HOME&GARDEN CENTRUM TIP- Stanovte si priority!

Ak Vám nevadia dlhšie cesty do práce a je to možno jediný čas „pre vás“, tak vzdialenosť Vám nebude robiť problém. Naopak, ak to považujete za hlúpe zabíjanie času, je logické, že voľba lokality je cielenejšia.
Nezabúdajte však, že ak už rodinu máte, pri výbere danej lokality musia ísť sebeckejšie nároky bokom😊.

Podľa Štatistického úradu z roku 2018 žije v mestách 54 % slovenskej populácie, na vidieku len 46 % .
Koľko ľudí s tých, čo žijú v meste, si neraz povedia, že by chceli patriť k tým 46%, pretože hluk, stres a zlá dopravná situácia sú len dôvodmi, prečo sa občas ľudia nahnevajú a túžia po úteku z mesta. Určite berte na vedomie aj deti ak ich už máte alebo plánujete. Je potrebné preskúmať danú lokalitu aj z hľadiska občianskej vybavenosti. Je cesta detí do škôlky či školy príliš dlhá? Má škôlka alebo škola kapacitu na prijatie nových detí? Sú školské zariadenia v danej lokalite na úrovni? Sú v lokalite možnosti vykonávania mimoškolských aktivít? Je dôležité si, v súvislosti so sťahovaním sa, položiť tieto otázky a zamyslieť sa nad zásadnou zmenou vo Vašej rodine.

Aké sú možnosti trávenia kvalitného voľného času v novej lokalite?
Je na tomto mieste dostatočne dobrá občianska vybavenosť? Ste kaviarenský typ? Ak áno, nežeňte sa do satelitných mestečiek, lebo si kaviarne určite neužijete. Máte radi úzke susedské vzťahy? Tak práve naopak, pre vás je toto miesto určené. Sťahujú sa tu prevažne mladé rodiny, tým pádom sa o podobné radosti a starosti máte s kým deliť. A takýchto príkladov môže byť nespočetne.
V každom prípade platí, že kvalitu života ovplyvňuje aj dostupnosť miest, kde môžete tráviť svoj voľný čas. 

💡 HOME&GARDEN CENTRUM TIP– Inšpirujte sa!
Kúpa pozemku je väčšinou investícia na celý život. Pred kúpou vlastnej nehnuteľnosti, investujte trochu čas a poobzerajte sa už po zastavaných lokalitách a nechajte si poradiť. Nechajte si navrhnúť umiestnenie domu na viacerých pozemkoch a vo viacerých lokalitách. Pomocou nášho špeciálneho spôsobu prezentácie o umiestnení domu na pozemok Vám radi pomôžeme, a preto neváhajte a príďte sa inšpirovať k nám!

ZHRNUTIE
HOME&GARDEN CENTRUM – TIPY!
Nechajte si poradiť!
Stanovte si priority!
Inšpirujte sa!

Dôležité aspekty:
• lokalita 
• veľkosť, tvar, orientácia pozemku
• vybavenosť inžinierskymi sieťami
• občianska vybavenosť a dopravná dostupnosť 

Home Garden Centrum